Nikt cię nie wybiera na stanowisko przedsiębiorcy, nie awansujesz, nie dostajesz wypłaty, ani też nie możesz się zgłosić do organizacji X, by powiedzieć: „Chcę aplikować na przedsiębiorcę”.

Niektórzy przedsiębiorcy zachowują się trochę tak, jakby pracowali w danej firmie i zajmowali określone stanowisko. Chwalą się zarobkami czy też podkreślają, ile pieniędzy udało im się zebrać – czy to od inwestorów, czy z różnego rodzaju dofinansowań.

Ale przedsiębiorczość to nie zawód. To raczej szansa. Szansa na wymienianie „rozwiązania” za „problem”. To szansa, że napotykasz osobę lub osoby, które mają problem i które chętnie wymienią go za rozwiązanie – takie rozwiązanie, które opracujesz i dostarczysz.

Chcesz być przedsiębiorcą? Weź pod uwagę, by rozwiązywać czyjeś problemy. Rozwiązuj więcej problemów, rozwiązuj duże problemy, problemy na szeroką skalę, czy też problemy małe i lokalne. O tym zdecyduj już samodzielnie.

Wielu regulatorów, polityków i ekspertów z różnych dziedzin często próbuje ustandaryzować przedsiębiorczość. Wprowadzić zasady, reguły, procedury i procesy biznesowe. Ale nie to jest w środku, w sercu przedsiębiorczości.

Przedsiębiorczość sprowadza się do słów: pracować nad rozwiązywaniem problemów w taki sposób, że jesteś z tego dumny.

0