Wykonuj zadania i prace, które jesteś w stanie podtrzymywać.

Wyobraź sobie, że przechodzisz na dietę, na której jesz tylko arbuzy. Przez ponad miesiąc jesz tylko arbuzy i zauważasz, że schudłeś kilka kilogramów. Super, efekty cieszą, ale czy będziesz w stanie przez cały czas jeść arbuzy? Czy będziesz w stanie to podtrzymać?

Nie jest to dieta, którą można podtrzymać. Nie da się tak odżywiać na stałe. To sprawi, że kiedy już przerwiesz zajadanie się arbuzami, twoja waga się pogorszy. I to szybko.

Te same zasady dotyczą pracy i realizowania swoich projektów. Zanim się za coś zabierzesz, odpowiedz sobie na dwa pytania:

1. Czy jestem w stanie to podtrzymywać? Czyli czy jesteś w stanie wykonywać te zadania na stałe, przez całe lata.
2. Czy jestem w stanie utrzymywać uwagę, gdy wykonuję to zadanie? Czyli czy ten projekt będzie dla ciebie na tyle interesujący, że będziesz w stanie się na nim porządnie koncentrować i inne rzeczy nie będą w stanie cię rozproszyć, gdy nad nim pracujesz.

Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, wtedy dany projekt jest dla ciebie dobrym pomysłem i powinieneś się nim zająć. Masz wtedy dużą szanse na sukces.

Następnie, pracując nad tym, co wybierzesz, proś innych o przekazywanie negatywnego feedbacku. Krytyczne opinie pomogą ci rozwinąć projekt – uczynić go lepszym, w dodatku w krótkim czasie.

1