Leonardo da Vinci był samoukiem i geniuszem. Początkowo potrafił czytać, pisać i liczyć – został tego nauczony. Kolejne umiejętności uzupełniał całe życie.

Da Vinci był malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, poetą, odkrywcą, matematykiem, anatomem, wynalazcą i geologiem. A żył w czasach, kiedy dostęp do wiedzy i umiejętności był o wiele gorszy niż obecnie. W 1452 r., kiedy się urodził, nie było komputera i internetu.

Chcę zwrócić uwagę na to, że wystarczy chcieć. Da Vinci był typowym przykładem człowieka renesansu. Co stoi na przeszkodzie, abyś również został taką osobą?

To określenie – człowiek renesansu – oznacza osobę, która jest wszechstronnie uzdolniona, potrafi wiele rzeczy i nieobca jest jej wiedza z różnych dziedzin. Samo określenie jest z kolei związane z epoką renesansu, bo jest to rozkwit humanizmu i kształtowania się pewnych wzorców. Czas nauki, rozwoju, ale też podróży.

Aby być człowiekiem renesansu trzeba mieć pewne podstawowe umiejętności (takie jak czytanie, pisanie, czy też znajomość języka angielskiego), ale przede wszystkim musisz mieć w sobie pragnienie zdobywania wiedzy i jej poszerzania. Jeśli je masz, w obecnych czasach możesz tak naprawdę być kim tylko zechcesz.

Jeśli nie ograniczają cię aspekty fizyczne (np. jesteś niski, a chcesz być koszykarzem), to prawdopodobnie możesz próbować zdobyć dowolną umiejętność. Oczywiście, niektóre są trudno dostępne i kosztowne (np. nie jest łatwo zostać chirurgiem), ale większość jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, możesz uczyć się z różnych źródeł – książek, artykułów, poradników wideo, podcastów, kursów online czy warsztatów organizowanych w okolicy.

Jeśli tylko masz w sobie chęć zdobywania wiedzy i nie straciłeś ochoty do nauki (a tę skutecznie potrafi odebrać tradycyjne szkolnictwo), zacznij się uczyć. To nie musi być modne w ostatnich latach programowanie. To może być szycie lalek czy wyplatanie koszty wiklinowych.

Poszerzaj umiejętności i wiedzę. Żyjesz w czasach dostatku – w czasach, gdzie niemal wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Nie zmarnuj tego.

W rozwoju osobistym pomocne mogą być książki, takie jak StrengthsFinder 2.0  czy Find Your Why.

A gdy już poznasz swoje mocne strony i naturalne ścieżki rozwoju, zacznij sięgać po wiedzę i umiejętności. Jak mawiał George Bernard Shaw: „Życie nie polega na znajdowaniu siebie. Życie polega na tworzeniu siebie”.

0